گلبانگ بلوچستان در سوئد

وی در ادامه می‌افزاید: «بر اساس این فلسفه، وقتی من در استکهلم فعالیت‌های موسیقی خود را آغاز کردم به همراه تعداد دیگری از علاقمندان به این فلسفه، گروه “گلبانگ” را تشکیل دادیم و موفق شدیم موزیسین‌های خوبی را گرد آوریم که هر کدام ریشه در یک گرایش موسیقیایی داشتند. وقتی روی گرایش موسیقیایی تکیه می‌کنم منظورم موسیقی فولکلور ملت‌های مختلف است. به اعتقاد من این تلاش موفق بوده و به همین خاطر ما توانسته‌ایم ۱۵ سال فعالیت کنیم، موسیقی تولید کنیم، مورد توجه رسانه‌های جمعی قرار بگیریم و تورهای مختلف داشته باشیم. »

رستم میرلاشاری در ادامه گفت‌وگو با رادیو فردا به ویژگی‌های این نوع موسیقی اشاره می‌کند و می‌گوید: «‌ بدون شک موسیقی بلوچی تحت تاثیر موسیقی‌های دیگر قرار دارد ولی در عین حال قائم به ذات خود است و ویژگی‌های خاص خود را دارد. گرایش‌های مختلف در این موسیقی به وفور یافت می‌شود، ولی بدون شک به موسیقی ایرانی بیشتر از موسیقی هندی نزدیک است. »

رستم میرلاشاری، موسیقی دان از بلوچستان ایران، با حمایت دانشگاه موسیقی شهر استکهلم همه ساله دست به برگزاری یک جشنواره جهانی موسیقی می‌زند و هر سال به دعوت او یک گروه موسیقی از ایران نیز دراین فستیوال شرکت می‌کند.

برگرفته از رادیو فردا

/ 0 نظر / 2 بازدید