تاثیر سجده بر سلامت جسمانی افراد

ایستادن در حالت نماز باعث تقویت حالت  تعادلی بدن شده و قسمت مرکزی مخچه که محل کنترل اعمال و حرکات ارادی است را  تقویت می‌کند و این عمل باعث می‌شود فرد با صرف کمترین نیرو و انرژی به  انجام صحیح حرکات بعدی بپردازد.
 
نماز قسمت فوقانی بدن را پرورش داده و ستون مهره‌ها را تقویت کرده و آن را در حالت مستقیم نگاه می‌دارد.
 
تقویت احشاء و ماهیچه‌های شکم، حفظ  سلامت دستگاه گوارش و رفع یبوست مزمن، سوء هاضمه و بی اشتهایی از دیگر خواص  نماز خواندن و رکوع در نماز است.
 
مدت زمان خواندن ذکر رکوع نیز باعث  تقویت عضلات صورت و گردن، ساق پا و ران‌ها می‌شود و به این ترتیب به جریان  خون در قسمت‌های مختلف بدن سرعت می‌بخشد. سجده نیز ستون مهره‌های بدن را  تقویت کرده و دردهای سیاتیک را آرام می‌کند. سجده همچنین باعث افزایش جریان  خون در سر شده که این امر با تغذیه این غدد باعث حفظ شادابی، زیبایی و  طراوت پوست می‌شود. سجده باعث آسودگی و آرامش در فرد شده و عصبانیت را  تسکین می‌دهد. استحکام بخشیدن و تقویت عضلات پاها و ران‌ها، کمک به نفخ  معده و روده، بهبود فتق، از خواص نشستن بعد نماز است1".
 
اما در ابعاد روحی و معنوی نیز درباره  این فریضه مهم و زیبای عبادی به ویژه سجده زیاد سخن گفته شده و بر طولانی  نمودن و محافظت از آن تاکید شده است.
 
امام صادق(ع) درباره این‌که چرا دعا  کردن در سجده توصیه شده است؟ در پاسخ به سعید بن یسار که پرسید: در حال  رکوع دعا کنم یا سجود، فرمودند: " آری، در حال سجود دعا کن؛ زیرا  نزدیک‌ترین حالت بنده به خداوند حالت سجده است. (در آن حال) برای دنیا و  آخرتت به درگاه خداوند عز و جل دعا کن1".
/ 0 نظر / 12 بازدید