13بیماری که با استعمال سیگار سراغتان می‌آید

از دست دادن مو

با تضعیف سیستم ایمنی افراد سیگاری در اثر مصرف مواد دخانی، بدن این افراد مستعد ابتلا به انواع بیماری‌ها از جمله لوپوس اریتماتوز می‌‌شود که این بیماری می‌تواند عامل از دست دادن موها، ایجاد زخم‌ در دهان، جوش‌‌های پوست روی صورت، سر و دست‌ها شود. همچنین استعمال دخانیات باعث ازبین بردن پروتئین‌‌های انعطاف دهنده پوست می‌شود؛ علاوه برآن، دخانیات موجب تحلیل بردن ویتامین A و محدود کردن جریان خون در عروق پوست می‌شود.

آب مروارید

افراد سیگاری ‌۴0 درصد بیش از افراد دیگردرمعرض ابتلا به آب مروارید، کدر شدن عدسی چشم و ممانعت از عبور نور و در نهایت نابینایی هستند. همچنین افراد سیگاری ‌سه برابر بیش از افراد غیر سیگاری به عفونت گوش میانی دچار می‌شوند. دندان نیز یکی دیگر از اعضای بدن به شمار می‌رود که براثر استعمال دخانیات، فاسد می‌شوند. به‌طوری‌که افراد سیگاری ‌۵/١‌مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر از دست دادن زودرس دندانها هستند.

پوکی استخوان

منواکسید کربن از اصلی‌‌ترین گاز‌های سمی‌در خروجی دود سیگار است، میل ترکیبی این گاز با خون بسیار بالاتر از اکسیژن است. این گاز باعث کاهش قدرت عمل اکسیژن رسانی در خون افراد سیگاری حرفه‌ای تا ‌١۵ درصد می‌شود. استخوان‌‌های افراد سیگاری تراکم خود را از دست داده و به راحتی شکسته می‌شود. همینطور زمان التیام یافتن و جوش خوردن آنها پس از شکستگی تا ‌٨0 درصد افزایش پیدا می‌کند.

بیماری ‌های قلبی

بیماری ‌های قلبی عروقی ناشی از استعمال دخانیات بیش از ‌۶00 هزار نفر را در سال در کشور‌های توسعه یافته از بین می‌رود؛استعمال دخانیات باعث افزایش ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون، افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا و گرفتگی عروق و نهایتا ایجاد حمله قلبی و سکته می‌شود.

زخم معده

استعمال دخانیات مقاومت معده را در برابر باکتریها پایین می‌آورد؛ همچنین باعث تضعیف معده در خنثی سازی اسید معده و مقاومت در برابر آن بعد از غذا خوردن و بر جای ماندن باقیمانده اسید در معده و در نتیجه تخریب دیواره آن می‌شود. زخم معده افراد سیگاری به سختی درمان می‌شود و احتمال بهبودی آن اندک است. استعمال دخانیات علاوه بر تاثیر در اعضای داخلی بدن بر ظاهر افراد نیز تاثیر نامطلوبی دارد. به‌طور مثال قطران موجود در دود سیگار در اثر استعمال مستمر دخانیات روی انگشتان و ناخنها جمع شده و باعث تغییر رنگ آنها به قهو‌ه‌ای مایل به زرد می‌شود.

انواع سرطان

بیش از ‌۴0 عنصر سرطان‌زا در دود سیگار وجود دارد. به‌طور مثال احتمال سرطان ریه ‌٢٢ مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری است. طبق تحقیقات بی‌شماری که انجام شده است در صورت ادامه استعمال دخانیات توسط افراد سیگاری، احتمال مبتلا شدن آنها به انواع سرطان‌‌های دیگر از قبیل زبان، دهان، غدد، بزاق و حلق (شش تا ‌٢٧ برابر)، سرطان بینی (‌دو مرتبه بیشتر)، گلو (‌١٢ برابر)، مری (هشت تا ‌١0 برابر)، حنجره (‌١0 تا ‌١٨ برابر)، معده (دو تا سه برابر)، کلیه (پنج برابر)، لوزالمعده (دو تا پنج برابر) و مقعد (پنج تا شش برابر) وجود دارد.همچنین استعمال دخانیات در دوران بارداری می‌تواند موجب افزایش خطر زایمان نوزاد با وزن کم و بروز مسایل بهداشتی در آینده شود؛ سقط جنین در مادران سیگاری دو تا سه برابر بیشتر است.افراد سیگاری دو برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر ابتلا به نوعی سرطان پوست (پوسته پوسته شدن، برجستگی روی پوست) قرار دارند.

/ 0 نظر / 6 بازدید