براسانی دیوانجاه
این وبلاگ هیچ گونه گرایش سیاسی نداشته و یک مکان آزاد می باشد (شعر ، داستان ، عکس ، مطلب و مقاله (بلوچی و فارسی)) . 
نويسندگان

برادران امیدوار

این دو برادر در دهه ۱۳۳۰ به نقاط مختلف دنیا سفر کردند و از مشاهدات خودفیلمبرداری کردند. فیلم‌های آنها در زمان خود از شبکه‌های تلویزیونی جهانی نیز پخش می‌شد.

برادران امیدوار شامل عیسی و عبدالله امیدوار سال ۱۳۳۳ خورشیدی ، سفرشان به آسیا (بوسیله دو دستگاه موتور سیکلت ) را شروع کردندو با گذر از افغانستان ، پاکستان ، سیلان ، هندوستان ، تبت ، برمه ، مالایا ، سنگاپور ،اندونزی ، استرالیا ، زلاند جدید ، فیلیپین ، ویتنام جنوبی ، کامبوج ، سیام ، هنگ کنگ ، ژاپن ، آلاسکا ، قطب شمال ، کانادا ، آمریکا ، مکزیک ، گواتمالا ، السالوادور ، کاستاریکا ، پاناما ، کلمبیا ،اکوادور ، پرو ، بولیوی ، شیلی ، آرژانتین ، اروگوئه ، پاراگوئه ، برزیل ، انگلستان ، فرانسه ، آلمان ، اتریش ، سوییس ، ایتالیا ، یوگوسلاوی ،یونان ،ترکیه و نهایتا مجددا در سال ۱۳۴۰ به ایران بازگشتند.

برادران امیدوار مجددا به قصد دیدار قاره آفریقا در سال ۱۳۴۰ خورشیدی (بوسیله یک دستگاه خودور سیتروئن یا همان ژیان ) از طریق کویت به عربستان سپس به سودان ،اوگاندا ، آفریقای شرقی (کنیای امروز ) ، زنگبار (تانزانیای امروز ) ،کنگوی بلژیک ، رودسیا ( حدود زیمبابوه امروز ) ، آفریقای جنوبی ، آنگولا ( مستعمره پرتقال) ، کنگو ، چاد ،کامرون ، نیجریه ،غنا ، سساحل عاج ، گینه ، الجزایر ، موریتانی ، مراکش و سپس بازگشت به ایران .

چند سال بعد عیسی امیدواربه تنهایی راهی هند و پاکستان میشود و در انتهای جهانگردیشان هم عبدالله امیدوار (سال ۱۳۴۵ خورشیدی ) به اتفاق یک گروه علمی از شیلی (که ساکن آنجا شده بود ) راهی قطب جنوب می شود .

به جز مناطق شوروی سابق و چین نقاط اندکی از جهان هستند که برادران امیدوار به آنجا سفر نکرده باشند .
علت عدم سفر به دنیای کمونیسم این بوده که در بحبوحه جنگ سرد ، کنسول آمریکا در هنگ کنگ به برادران امیدوار اطلاع میدهد در صورتی که مهر ورود به چین در گذرنامه آنها باشد حق ورود به آمریکا را نخواهند داشت .برادران امیدوار اصولا به سفر به مناطقی که قبایل در آنها زندگی میکردند علاقه بسیاری نشان میدادند و به همین دلیل ، قسمتهای مربوط به مناطق پیشرفته مانند اروپا یا آمریکای شمالی ، بسیار خلاصه و گذرا است ، بسیاری از قبایلی که برادران امیدوار از آنها بازدید و گزارش و فیلم و تصویر تهیه کرده اند ( مانند قبایل شکارچی انسان در آمازون ) ، شاید امروز دیگر وجود خارجی نداشته باشند .

یکی از نکات قابل توجه در سفرنامه برادران امیدوار ، توجه به سیر مهاجرت اقوام ایرانی به دیگر نقاط جهان است که برای اولین بار من آنها را در کتاب برادران امیدوار دیدم و قبلا در جای دیگری ندیده بودم . مانند تعداد کثیر ایرانی الاصل های زنگبار ( حدود تانزانیای
فعلی ) که عمدتا از مهاجرین شیرازی بوده اند و یا تعداد زیادی از ارامنه ایران که به اندونزی مهاجرت کرده اند . همچنین برادران امیدوار گزارشات جالبی از پارسیان هنگ کنگ و هند میدهند که جالب است .

بسیاری از نقاط جغرافیایی که برادراد امیدوار به آنها سفر کرده اند بویژه در قاره آفریقا ، با گذشت حدود نیم قرن ، دچار تغییرات بنیادین شدند و اسم بسیاری از کشورها دیگر روی نقشه به چشم نمی خورد . خواندن جریان مبارزات استقلال طلبی کشورهای آفریقایی که عمدتا مستعمره انگلستان ، پرتقال ، بلژیک ، فرانسه و هلند بودند در طول سفر برادران امیدوار خواندنی است .
برادران امیدوار در ایران قراردادی به مبلغ پنجهزار تومان با اطلاعات هفتگی( در سال ۱۳۴۸ ) منعقد میکنند که علاوه بر آن به ازای هر صفحه ۱۵۰ تومان به آنها از طرف مجله پرداخت میشده است . عمده شهرت آن زمان برادران امیدواردر داخل ایران از طریق مطالب اطلاعات هفتگی است . برادران امیدوار البته مطالبشان را در مجلات خارجی هم منتشر میکرده اند .

سفر دور دنیا در آن زمان به سادگی امروز نبوده است . به همین دلیل کار برادران امیدوار در تمام دنیا در آن زمان مهم بوده و برادران امیدوار به محض ورود به اکثر کشورها ، با مقامات بالای دولتی ، مانند رییس جمهور دیدار میکرده اند .

موزه برادران امیدوار اولین موزه انسان‌شناسی در ایران است که روز پنجم مهرماه ۱۳۸۲ در هفته جهانگردی در مجموعه سعدآباد افتتاح شد.

[ یکشنبه ٦ دی ۱۳٩٤ ] [ ۱٢:٥٤ ‎ق.ظ ] [ عادل قنبرزهی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

امکانات وب
قرآن آنلاین

,,

اسما خداوند متعال