براسانی دیوانجاه
این وبلاگ هیچ گونه گرایش سیاسی نداشته و یک مکان آزاد می باشد (شعر ، داستان ، عکس ، مطلب و مقاله (بلوچی و فارسی)) . 
نويسندگان

در جبهه روم پس از مدتها جنگ و نبرد سنگین یک مدتی اوضاع به آرامش گرایید و حالتی شبیه آتش بس پدید آمد پادشاه روم که از شعله‌ور شدن مجدد جنگ بشدت هراسان بود سعی می‌کرد وضع موجود را به هر شکلی حفظ نماید لذا او به منطقه‌ای به نام " القرو" رفت و از آنجا شروع به نامه نوشتن با حضرت عمر نمود. هدفش از این نامه نوشتن ایجاد جو دوستی و اعتماد بود تا وضع موجود را حفظ کند. 
نامه‌ها موضوعات مختلف سیاسی و اجتماعی داشتند مثلا در یک نامه پادشاه روم نوشته بود چه کلمه‌ای است که همه علم در آن جمع شده اند؟ حضرت عمر در جواب نوشتند: اینکه برای مردم دوست بداری آنچه برای خود دوست داری و برای مردم بد بدانی آن چیزی را که برای خودت بد و ناپسند می‌دانی. 
یکبار یک شیشه‌ای فرستاده بود و نوشته بود این شیشه را از همه چیزها پر کنید. حضرت عمر دستور دادند شیشه را پر از آب کردند یعنی آب یعنی همه چیز. 

در همین دوران ام‌کلثوم نیز به فکر افتادند تا با ملکه روم ارتباط برقرار کنند. ام‌کلثوم مقداری خوشبویی و وسایل دیگر مخصوص زنان که در اختیار داشتند را در پارچه‌ای بسته و به نامه رسان دادند و سفارش نمودند آنها را به زن پادشاه روم بدهد. 
وقتی این هدایا به دست ملکه روم رسید بسیار خوشحال و شادمان شد. ملکه تعداد زیادی از زنان بزرگ رومی را جمع نمود و هدایا را به ایشان نشان داد و گفت: این هدایا را همسر پادشاه عرب و دختر پیغمبرشان برای من فرستاده است. آنگاه ملکه روم برای ام‌کلثوم نامه‌ای نوشت و هدایای زیادی که در میانشان یک گردنبند بسیار گرانبها بود فرستاد. 


وقتی نامه رسان با این هدایا به نزد حضرت عمر رسید حضرت عمر متعجب شد و دستور داد آن هدایا را نزد خودش نگهدارد و فورا به مسجد آمد و دستور داد مردم در مسجد جمع شوند وقتی جمع شدند طبق رسم اسلامی ابتدا دو رکعت نماز به جماعت بجا آوردند و آنگاه رو به مردم نموده و گفتند: مسئله مهمی پیش آمده و باید در مورد آن با هم مشوره کنیم آنگاه داستان هدایای ملکه روم برای ام‌کلثوم را مطرح نمودند و از مردم خواستند در این مورد نظر بدهند که با این هدایا چه بکنند؟ 
برخی گفتند: این هدایا حق ام‌کلثوم هستند و باید به ایشان داده شوند. برخی گفتند زن از سیاست کنار است لذا قبول این هدایا هیچ مسئولیتی برای شما از نظر سیاسی ایجاد نمی‌کند. برخی گفتند: علت این هدایا همان هدایای ام‌کلثوم بوده که برای ملکه روم فرستاده و همان هدایا سبب شده‌اند او نیز هدیه بفرستد لذا حقش است و باید به ایشان داده شوند. 
و نظرات مختلف دیگری نیز داده شد که در نهایت حضرت عمر نظر خودش را اینگونه اعلام کردند: 
اولا نامه رسان و پستچی متعلق به همه مسلمین بوده. دوما این همه مسلمانان بوده‌اند که با جهاد و مبارزه خود عظمت ام‌کلثوم را در دل ملکه روم ایجاد کرده‌اند لذا این هدایا متعلق به همه مسلمین است و باید به بیت‌المال سپرده شوند. 
به این صورت هدایا را به بیت‌المال دادند و به ام‌کلثوم مقداری به اندازه هدایای او دادند.
(تاریخ طبری ج 3 ص 317)

[ شنبه ۳ اسفند ۱۳٩٢ ] [ ۸:۱۸ ‎ق.ظ ] [ عادل قنبرزهی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

امکانات وب
قرآن آنلاین

,,

اسما خداوند متعال