براسانی دیوانجاه
این وبلاگ هیچ گونه گرایش سیاسی نداشته و یک مکان آزاد می باشد (شعر ، داستان ، عکس ، مطلب و مقاله (بلوچی و فارسی)) . 
نويسندگان

 .                                                                                                           شدت وابستگی مردم به برنامه های ماهواره ای و اینترنتی در حدی است که اکنون حتی مخالفان آن نیز دچار تردید شده اند و علی رغم دادن شعارهای تبلیغاتی درباره ی عدم استفاده از اینترنت و ماهواره، پنهانی روش مبارزه را علیه این دو پدیده غیر مؤثر می دانند. از طرفی، شدت مبارزه علیه اینترنت و ماهواره سبب اعتراض جامعه شناسان و حقوق دانان شده است، زیرا نتیجه شدت عمل در این خصوص را نقص حقوق شهروندی و امکان روش واکنشی مردم و افراط در استفاده از آن می دانند.


عصر ارتباطات شرایط اجتناب ناپذیری را پیش روی انسان امروزی قرارداده است. اینترنت و ماهواره در جهان ما به مهمترین ابزار ارتباطی تبدیل شده اند، که میلیون ها انسان را به خود مشغول کرده و وسیله ارتباط اکثریت قریب به اتفاق مردم با یکدیگر شده اند.

 

عدم شناخت  همواره یکی از موانع درک صحیح انسان از پدیده ها و امکانات است. بر همین مبنا در بسیاری از کشورها در ابتدا در مقابل اینترنت و ماهواره موضع سختی گرفته شد و از روش های محدودیت آمیز برای مهار اثرات آن استفاده گردید. بسیاری از کشورها ماهواره و اینترنت را  وسیله ای برای تهاجم فکری و فرهنگی می دانستند لذا سعی کردند با استفاده از امکانات سخت افزاری و برخورد آمرانه، اقشار مختلف مردم، خصوصاً جوانان را از استفاده از این دو ابزار ارتباطی محروم کنند.

 

بیش از یک دهه مبارزه تبلیغاتی و سخت افزاری علیه اینترنت و ماهواره نشان داد که روش های محدودیت آمیز نه تنها از ارتباط مردم با این وسایل نکاسته بلکه به وابستگی بیشتر نسل جوان به آن ختم شده است. در حقیقت، بسیاری از مردم به طور پنهانی یا از روش دور زدن قانون امکان استفاده از اینترنت و ماهواره را برای خود فراهم نموده اند و حتی برخوردهای اداری و قانونی نیز نتوانسته این وضع را تغییر دهد.

 

شدت وابستگی مردم به برنامه های ماهواره ای و اینترنتی در حدی است که اکنون حتی مخالفان آن نیز دچار تردید شده اند و علی رغم دادن شعارهای تبلیغاتی درباره ی عدم استفاده از اینترنت و ماهواره، پنهانی روش مبارزه را علیه این دو پدیده غیر مؤثر می دانند. از طرفی، شدت مبارزه علیه اینترنت و ماهواره سبب اعتراض جامعه شناسان و حقوق دانان شده است، زیرا نتیجه شدت عمل در این خصوص را نقص حقوق شهروندی و امکان روش واکنشی مردم و افراط در استفاده از آن می دانند.

 

با وجود این، جامعه شناسان، روانشناسان و حقوق دانان بارها نسبت به برنامه های مخرب برخی از کانال های ماهواره ای و سایت های اینترنتی هشدار داده اند و آن را تهدیدی برای بنیان خانواده اعلام کرده اند. برخی از برنامه های ماهواره ای و سایت های اینترنتی چیزی جز نابودی اخلاق و مظاهر انسانیت به همراه ندارد، لذا جامعه شناسان و روانشناسان نیز اعتراف می کنند که استفاده غیر صحیح و لجام گسیخته از این دو پدیده ارتباطاتی برای جامعه زیان بار و ویرانگر است. در نتیجه در مورد اثرات زیانبار احتمالی اتفاق نظر وجود دارد و اختلاف نظرهای موجود بر سر چگونگی رویایی با این پدیده ها است.

 

جامعه شناسان و روانشناسان معتقداند که اگر در ابتدا این پدیده ها را شناخت و نسبت به برنامه های مخرب آن برنامه ریزی کرد می توان از اثرات منفی آن کاست و جامعه خصوصاً خانواده ها را متوجه زیان های برخی از برنامه های ماهواره ای و اینترنتی نمود. اما پنهان کاری و نفی واقعیت، سبب جهل  و بی تفاوتی خانواده ها شده، لذا زمینه را برای استفاده ناصحیح جوانان از این وسایل فراهم می کند.

 

بهترین روش ارائه شده، برای مهار اثرات منفی اینترنت و ماهواره ها آگاه سازی خانواده ها و والدین است. تنها در این صورت است که امکان مشارکت آن ها در استفاده صحیح از اینترنت و ماهواره فراهم می شود. خانواده نباید نسبت به اینترنت و ماهواره منفعلانه برخورد کنند و به بهانه این که نسل جوان خود بهتر می داند چگونه از ماهواره یا فضای مجازی استفاده کند، از مسئولیت ارشادی و تربیتی خود شانه خالی کنند و یا بدتر از آن خود نیز تحت تأثیر برنامه های مخرب ماهواره قرار گیرند. چرا که انسان متأثر از محیط است و برنامه های نامناسب بنیان خانواده ها را نیز حتی در سنین بالا تهدید می کند.

 

بسیاری از فیلم هایی که از برخی از شبکه های ماهواره پخش می شود، نتیجه ای جز نابودی اخلاق و آزادی جنسی به همراه ندارد و اثرات این برنامه ها نه فقط متوجه جوانان، بلکه والدین آن ها نیز می باشد. پس پدر و مادر در قدم اول باید وجدان خود را معیار قرار دهند و فکر کنند که آیا تلاش خود را برای تشویق فرزندان برای عدم استفاده از شبکه های نامناسب به کار بسته اند و در حد نیاز به فرزندان آگاهی رسانده اند. آن ها می توانند با حذف کردن کانال های ماهواره ای نامناسب از وابستگی فرزندان خود به سریال ها و فیلم های نامناسب ماهواره ای جلوگیری کنند. طبیعی است که در تحقیق این اراده، رفتار والدین بهترین الگو می باشد و فرزندان این موضوع برایشان مهم است که والدین تا چه خود به ارشادات و تشویق هایی که به فرزندان می کنند پایبند و آیا خودشان از دیدن این کانال ها خودداری می کنند یا خیر؟

 

قدم دوم، تشویق فرزندان به کانال های مفید اعم از مستند، اخبار، سریال، فیلم های سینمایی، قرآنی، دینی و... است. خوشبختانه امروزه کانال های مناسب ماهواره ای برای سنین کودکی گرفته تا جوانان و میانسالان و بزرگسالان وجود دارد. اما آیا والدین این کانال ها را می شناسند و تاکنون در جهت شناخت آن ها تلاش کرده اند؟

 

قدم سوم، دقت والدین بر اثرات کانال های ماهواره ای و برنامه های اینترنتی بر رفتار فرزندان است. اگر این کانال ها دارای اثرات مخرب بر رفتار فرزندان باشند، واقعاً جای نگرانی دارد و والدین باید با روش های مشاوره ای و ارشادی برای رفع این مشکل قدم بردارند.

 

نباید فراموش کرد که اثرات منفی برخی کانال های ماهواره ای و برنامه های اینترنتی تنها به سقوط اخلاقی بینندگان آنها محدود نمی شود، بلکه دارای اثرات روانی مثل درون گرایی افراطی، توهم، بی تفاوتی نسبت به سرنوشت و محیط پیرامون خود و حتی عصبی بودن است. ممکن است این برنامه ها دارای اثرات دیگری نیز باشد مثل ضعف آموزشی فررزندان از طریق صرف کردن وقت مفید خود و به طور طولانی در مقابل برنامه های ماهواره ای و اینترنتی.

 

در پایان باید تاکید کرد که موضع منفعلانه والدین دارای اثرات منفی فراوانی است و آن ها نباید از نقش سازنده خود بی تفاوت بگذرند. از طرفی، مسئولین نیز باید به جای به کارگیری روش نفی مطلق و تحلیل های اغراق آمیز در مورد ماهواره و اینترنت، آن را به عنوان یک واقعیت پذیرفته و نسبت به استفاده صحیح از آن برنامه ریزی کنند. برخی از کشور ها مثل مالزی دارای تجربیات مهمی در مورد مهار اثرات ماهواره و اینترنت هستند و توانسته اند با برنامه ریزی مناسب و دادن مجوز به برخی از شرکت های خصوصی برای نصب قانونی ماهواره، از نصب غیر قانونی و در نتیجه امکان استفاده از کانال های غیر اخلاقی در خانه ها جلوگیری کنند. در واقع این شرکت های خصوصی به هنگام نصب ماهواره، کانال های غیر اخلاقی را حذف کرده و با دادن رمز به دستگاه ماهواره از امکان دستکاری و تغییر برنامه های نصب شده جلوگیری کنند. این روش نشان می دهد با استفاده از  تجربیات دیگران می توان هر پدیده ای حتی ماهواره و اینترنت را مهار کرد.

[ دوشنبه ۱ اسفند ۱۳٩٠ ] [ ٦:٤۸ ‎ق.ظ ] [ عادل قنبرزهی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

امکانات وب
قرآن آنلاین

,,

اسما خداوند متعال