براسانی دیوانجاه
این وبلاگ هیچ گونه گرایش سیاسی نداشته و یک مکان آزاد می باشد (شعر ، داستان ، عکس ، مطلب و مقاله (بلوچی و فارسی)) . 
نويسندگان

چند سال پیش بمپور بلوچستان گرفتار سیل شد و خانه شیرمحمد اسپندار را ویران کرد. شیرمحمد 82 ساله، دو سالی را در چادر سپری کرد تا خانه‌ای برایش ساختند اما او گرفتار فقر و بیماری بود و درآمدش را تنها از راه کشاورزی و گله‌داری تامین می‌کرد و شیرمحمد اسپندار امروز توان انجام این کارها را ندارد.

او در نوجوانی به پاکستان رفت و در سال ۱۳۳۷ پس از کسب تجربه در زمینه موسیقی به ایران بازگشت و تا سال ۱۳۶۲ برای نواختن موسیقی بلوچی از تک‌نی هم استفاده کرده‌ است.

شیرمحمد اسپندار موفق به کسب دکترای افتخاری موسیقی سنتی از کشور فرانسه و دیپلم افتخار نوازندگی در ایران شده‌است اما کسانی که از این هنرمند پیشکسوت خبر دارند، می‌گویند که شیرمحمد این روزها فقر خود را در دونلی می‌نوازد.

اگر شیرمحمد اسپندار روزی از میان ما برود، دیگر هیچ کس را نداریم که بتواند به طور همزمان دونی بنوازد پس نگذاریم نوای تنها «دونلی» ایران خاموش شود.

[ شنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱:٠٢ ‎ب.ظ ] [ عادل قنبرزهی ]
[ پنجشنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ٧:۱٥ ‎ب.ظ ] [ عادل قنبرزهی ]
به بهانه 25 اردیبهشت سالروز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر خردمند و پرآوازه پارسی زبان

در این خاک زرخیز ایـــــــــــران زمین

نبودند جز مردمـــــــــــــــی پاک دین

همه دینــــــــــشان مردی و داد بود

وز آن کشـــــــــــــــور آزاد و آباد بود

چو مهر و وفا بود خود کیشـــــشان

گنه بود آزار کس پیشـــــــــــــشان

همه بنده ناب یــــــــــــزدان پــــــاک

همه دل پر از مهر این آب و خـــــاک

پــــــــدر در پـــــــدر آریـــــــــایی نژاد

ز پشت فریدون نیکـــــــــــــــــــو نهاد

بزرگی به مردی و فرهنـــــــــــگ بود

گـــدایی در این بوم و بر ننــــــگ بود

ادامه مطلب
[ چهارشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ ] [ عادل قنبرزهی ]
سه تا از مخلوقات  که بیشتر از همه برای بچه هاشون دل میسوزن از انسانها مادر و از حیوانات شتر و آهو
[ سه‌شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ٥:٢٠ ‎ب.ظ ] [ عادل قنبرزهی ]
گلخان

گلخان
نصیر

میر گلخان نصیر،ملک الشعرای بلوچستان، (۱۹۸۳-۱۹۱۴) شاعری برجسته، سیاستمدار،مورخ و روزنامه نگار  بلوچستان پاکستان بود. او در  می سال ۱۹۱۴  در نوشکی به دنیاآمد. گلخان نصیر پیشرو ملی‌گرایی بلوچ بود که بین سال‌های ۱۹۳۵ تا ۱۹۸۰ فعالیت داشت. پدرش میر حبیب خان و از خانواده زگر منگل از شاخه‌های قبیله منگل بود. مادرش بی‌بی حوران متعلق به شاخه رخشانی از بولازئی بادینی بود. میر حبیب خان پنج پسر و سه دختر داشت.
میر گلخان هفتمین فرزند خانواده بود. برادرانش میر سمندخان، میرلونگ خان، میر لال
بخش
و سلطان محمدخان بودند.

تحصیلات

میرگلخان تحصیلات ابتدایی خود را تا پایه چهارم در روستای زادگاهش دنبال کرد.
سپس برای ادامه تحصیلات به مدرسه دولتی سندمن (Sandema) کویته رفت. پس از گذراندن آزمون‌های مقدماتی او به لاهور رفت تا در کالج اسلامیه لاهور تحصیلاتش را پی گیری کند. در دومین سال حضور در آنجا براثر رفتن تکه‌ای ذغال سنگ به چشمش مجبور شد تحصیل را رها کرده و به کویته باز گردد. لاهور در آن زمان گذرگاه دانش و فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی بود. جنبش‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و ادبی لاهور تاثیر زیادی بر گلخان داشت. هنگامی که او به کویته بازگشت بلوچستان به چندین بخش به نام‌های استان وزیر اعظم و بلوچستان بریتانیا تقسیم شده بود.  بلوچستان بریتانیا تحت حکومت مستقیم بریتانیا بود حال آنکه ایالت بلوچستان وزرایی به طور غیر مستقیم از طریق سرداران محلی توسط بریتانیا اداره می شد. در این شرایط حاکمان هیج علاقه‌ای برای توسعه آن منطقه نشان نمی دادند و کاری برای بهبود سطح زندگی مردم بلوچستان انجام نمی دادند. میر گلخان تصمیم گرفت وارد سیاست شود تا بلکه بتواند برای رهایی مردم از چنگال استعمار با کمک رهبران دیگر کاری انجام دهد.


ادامه مطلب
[ یکشنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱:٤٠ ‎ب.ظ ] [ عادل قنبرزهی ]

[تصویر:  72q8blkp08vir5t6gnbn.png]

جی پی اس چگونه کار میکند؟

ما اکنون هم در آینده زندگی می کنیم. دقت کرده اید که شما هر لحظه برای پیدا کردن موقعیت تان در هر نقطه دنیا تنها کافی است نگاهی به یک ابزار کوچک در کف دست تان بیندازید. فرقی ندارد که در وسط دریا باشید، میان صحرا باشید. مشغول گشت و گذار در جنگل های آمازون هستید یا اینکه در آسمان ها پرواز می کنید. دیگر لازم نیست که با ستارگان مسیرتان را بیابید یا اینکه نقشه خوانی و کار با قطب نما را آموزش ببینید.

تقریبا تمامی ابزارهای کوچک همراه شما با ارتباط سریع و رایگان ماهواره ای می توانند مختصات دقیق تان را در هر نقطه ای از کره زمین مشخص کنند. اما آیا تا کنون اندیشیده اید که ابزاری همگانی و به ظاهر ساده همچون GPS چگونه کار می کند؟

در واقع ابزارهای مجهز به GPS با ماهواره ها ارتباط برقرار نمی کنند و اطلاعاتی برای آنها ارسال نمی کنند. بلکه تنها به دریافت اطلاعات از ماهواره می پردازند. اطلاعاتی که دائما در حال ارسال توسط ماهواره است. و البته GPS تنها شیوه ای نیست که ابزارهای همراه می توانند موقعیت شما را تشخیص دهند.


از ماهواره ها تا کف دست شما


ادامه مطلب
[ شنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:۳٤ ‎ب.ظ ] [ عادل قنبرزهی ]

براسانی دیوانجاه     

براسانی دیوانجاه    
  براسانی دیوانجاه

 

تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری ششم www.pichak.net کلیک کنید

از چه زمانی مردم را به بندگی و بردگی گرفته‌اید؛ در حالی که مادرانشان آنان را آزاد به دنیا آورده‌اند. (عمر فاروق رضی الله عنه)

کمتر از 1400 سال از آن زمان گذشته است، اما گویی همین دیروز بود که کمر بزرگ‌ترین امپراتوری‌های جهان را شکست و بزرگ‌ترین حاکمیت روی زمین را مستقر کرد. نامش هنوز به مؤمنان و مجاهدان اسلام در مصاف با دشمن، نیرو می‌دهد و طنین فریاد الله اکبرش بر بلندای قدس که امروز زیر چکمه رژیمی اشغالگر و غاصب له شده است، شنیده می‌شود. 

فاتح نخست قدس، گر چه در میهن ما که اسلامش را مدیون ورود سپاه صلح و انسانیت اوست، مظلوم واقع شده و گاه مورد طعن و لعن عده ای متعصب و نا آگاه قرار می‌گیرد، اما نزد اندیشمندان و متفکران مسلمان و غیر مسلمان، شیعه و سنی و نزد بیش از یک و نیم میلیارد انسان به عنوان شخصیتی نابغه و انسانی بزرگ شناخته می‌شود که جهان پس از او مانندش را سراغ ندارد. نامش کوتاه و روحش بزرگ است.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱۱:٥٩ ‎ب.ظ ] [ عادل قنبرزهی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

امکانات وب
قرآن آنلاین

,,

اسما خداوند متعال