براسانی دیوانجاه
این وبلاگ هیچ گونه گرایش سیاسی نداشته و یک مکان آزاد می باشد (شعر ، داستان ، عکس ، مطلب و مقاله (بلوچی و فارسی)) . 
نويسندگان

بار  دیگر رمضان، ماه اُنس دوستان خدا از راه رسید و غریو شادی و همهمه  عاشقان  به آسمان برخاست و مژده اسارت شیطان و هوای نفسْ در همه جا پیچید.  آری، آمد آن ماهی  که به انتظارش بودیم؛ ماهی که جان را طراوتی دوباره می  بخشد و روان آدمی را زنگار  از چهره می شوید. طلیعه این ماه مبارک را بر ره  پویان کوی حقیقت تبریک می گوییم.

[ شنبه ۳۱ تیر ۱۳٩۱ ] [ ٤:٤٤ ‎ب.ظ ] [ عادل قنبرزهی ]

۱-شپی نالان کنان بار غمانا
۲- که برت ای غمان شمن امانا
۳- منا حسرت بسی دوستان دلا انت
۴- که دنیا پرچیا چو بی وفا انت
۵- کجا انت همدلیء‘ هم زبانی
۶- شه مردیءَ به بیتی یک نشانی


ادامه مطلب
[ جمعه ۳٠ تیر ۱۳٩۱ ] [ ۸:۳٩ ‎ق.ظ ] [ عادل قنبرزهی ]

خط فارسی عربی در قرن پانزدهم از طریق مغولها به هند راه یافت و از آن پس در نوشتن زبان اردو از آن استفاده میشود و تعدادی حروف جدید از جمله ٹ، ڑ، ڈ، ں وے نیز به آن اضافه شده است.
از اواخر قرن نوزدهم ، بلوچی هم با حروف اردو وهم با حروف لاتینی نوشته شده است ازآن جمله ترجمه انجیل است که در آن از حروف اردو استفاده شده است و کتابهای گرامر بلوچی با حروف لاتین که توسط انگلیسیها و برای انگلیسی زبانانی که مایل به یادگیری این زبان بودند, نوشته شده است. ولی دامنه انتشار اینگونه کتابها محدود بوده و نقش آنچنانی در تکامل خط بلوچی نداشته است. تکامل بلوچی بعنوان خط آدبی در اواخر دوره استعمار انگلیس در هند، درسال ١٩٢٩ آغازشد.
حسین عنقاﺀ از اولین کسانی بود که در نوشتن اشعارش از خط اردو استفاده نمود و همزه را وارد خط بلوچی ساخت. پس از او شاعران دیگری چون آزات جمالدینی، گل خان نصیر و سیدهاشمی نیز این خط را بکارگرفتند ولی هرکدام به سبک خویش مینوشتند و هنوز استاندارد خاصی وجودنداشت.
در نشستی که در تاریخ ٢٢ جولای ١٩۵۵ در محل "مگسی هاوس" در کراچی برگزارشد و در آن ازجمله آزات جمالدینی، گل خان نصیر، سیدهاشمی، مولوی خیرمحمد ندوی و حسین عنقاﺀ شرکت داشتند، املای بلوچی مورد بحث قرارگرفت.
در این جلسه تصمیماتی در مورد املای بلوچی نیز اتخاذ شد ازجمله واردکردن همزه در خط بلوچی، تصمیمی که ازهمان ابتدا بحث انگیز بود و در طی پنجاه سال اخیر همواره از سوی موافقین و مخالفین همزه به آن استناد شده است. ( به نقل از کرینا جهانی (٨٩) )


ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ٢٧ تیر ۱۳٩۱ ] [ ۱:٢٧ ‎ب.ظ ] [ عادل قنبرزهی ]

 

براسانی دیوانجاه     

براسانی دیوانجاه    
  براسانی دیوانجاه

روزگاریست بر دلم نقشها میزنی سالار نقشی از شجاعت از مردانگی از دلیری ودلاور مردی ای فاتح ایران فاروق جان  میدانم وتو نیز خاطرت هست که تن نحیف زمین چگونه از ابهتت به لرزه در امد وتو چگونه با تازیانه ات ارامش کردی و گفتی مگر من بر رویت عدل وداد نیاوردم که اینگونه نا ارامی زمین از جبروت تو بود که میلرزید و تو سالار در برابر اشک پیرزنی خمیده میدانم وتو نیز خاطرت هستکه چه شبهایی دراز در کوچه های تو در توی شهر نبی خدا تازیانه بدست در پی نامردمان به راه می افتادی راستی سالار مگر تو امیر سرزمینهای پهناور نبودی در کجا این زمین امیری تازیانه در دست غلامش میدهد و میگوید بزن اگر ناراض هستی و از کسی باک نداشته باش جانم ای فاتح سرزمین فارس خاک سرزمینم از برکت قدوم توست که اینچنین بر فروق است راستی دلاور رسم مردانگی را در کدام مکتب اموخته ای که اینگونه حسنین را بر فرزندت ترجیح میدهی و در جواب اعتراض دلبندت میگویی تو پدری چون علی مگر داری یا مادری چون فاطمه یا که جدی چون نبی خدا که اعتراض میکنی تو پدر بودی و مهر پدری داشتی ولی همچو خلیل خدا بر این مهر چشم بستی ای فاتح چند اسمان تا به تو رسیدن فاصله است ایا زمین باری دیگر راد مردی همچو تو را در بطنش خواهد پروراند ایا میشود عدالت عمری را باری دیگر دید

براسانی دیوانجاهبراسانی دیوانجاه

[ چهارشنبه ۱٤ تیر ۱۳٩۱ ] [ ٢:۱٩ ‎ب.ظ ] [ عادل قنبرزهی ]

 

باکمال افتخار اعلام میکنیم که این تصاویر
کاملا ملی میباشد وهیچ کشوری حق کپی برداری
ندارد

ادامه مطلب
[ پنجشنبه ۱ تیر ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:٠٢ ‎ب.ظ ] [ عادل قنبرزهی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

امکانات وب
قرآن آنلاین

,,

اسما خداوند متعال