براسانی دیوانجاه
این وبلاگ هیچ گونه گرایش سیاسی نداشته و یک مکان آزاد می باشد (شعر ، داستان ، عکس ، مطلب و مقاله (بلوچی و فارسی)) . 
نويسندگان

بسم الله الرحمن الرحیم

از : عمربن الخطاب خلیفه مسلمین
به: یزدگرد سوم شاه فارسی

من آینده خوبی برای تو و ملتت نمی بینم ، مگر اینکه پیشنهاد من را قبول  کرده و بیعت نمایی.زمانی سرزمین تو  بر نیمی از جهان شناخته شده  حکومت می  کرد لیکن اکنون چگونه افول کرده ؟ ارتش تو در تمام جبهه ها شکست خورده و ملت تو محکوم
به فناست . من راهی را برای نجات به تو پیشنهاد می کنم .شروع کن به عبادت خدای یگانه ، یک خدای واحد، تنها خدایی که خالق همه چیز در جهان است ما پیغام او را برای تو و جهان می آوریم به ملتت فرمان ده که آتش پرستی را که کذب می باشد ، متوقف کنند
و به ما بپیوندند ،  برای پیوستن به حقیقت .الله خدای حقیقی را بپرستید ، خالق جهان را ، الله را پرستش نمایید و اسلام را به عنوان راه رستگاری خود قبول کنید اکنون به راههای شرک و پرستشهای کذب پایان ده و اسلام بیاورید تا بتوانید الله اکبر را به عنوان ناجی خود قبول کنید . با اجرای این تو تنها راه بقای خود و صلح برای پارسیان را پیدا خواهی نمود ،‌ اگر تو بدانی چه چیز برای پارسیان بهتر است تو این  راه را انتخاب خواهی کرد ، بیعت تنها راه می باشد .

الله اکبر

(محل مهر عمر.رض.)

خلیفه مسلمین عمربن الخطاب

[ شنبه ۳٠ مهر ۱۳٩٠ ] [ ٥:٢۳ ‎ب.ظ ] [ عادل قنبرزهی ]

مسجد ابوظبی به عنوان سومین مسجد بزرگ جهان، از معماری متناسب باتمدن اسلامی و رویکردهای هنری مدرن امروز برخوردار است. عمارت این مسجددر جهان بی نظیر است. ساخت این مسجد از سال 1998 با هدف تعمیق فرهنگ،مفاهیم اسلامی و ارزشهای دینی آغاز شد. اطراف، داخل و حیاط این مسجد بسیاروسیع و گلدسته ها و قبه های اصلی بزرگ آن در جهان بی نظیر است. این مسجد دارایسه سالن اصلی برای نماز خواندن است. بر اساس کارشناسی های سازمان کنفرانساسلامی و مرکز مطالعات تاریخ، هنر و فرهنگ اسلامی استانبور (ارسیکا)، قبه اصلیمسجد بزرگترین قبه در جهان به شمار می رود که ارتفاع آن 83 متر و قطر داخلی آن به بیش از 32 متر می رسد. این قبه ی هزار تنی از سوی هنرمندان مراکشی با کتابتآیات قرآنی تزئین شده است.
تعداد قبه های این مسجد 57 قبه در اندازه های مختلف است. داخل، خارج و اطراف
مسجد پوشیده از سنگ مرمر سفید و یا سبز است و داخل آن با هنر گچبری توسط هنرمندان و متخصصان این عرصه تزئین شده است. سالن این مسجد گنجایش40 هزار نمازگزار را دارد و وجود 4 قبه در بخش خارجی صحن به ارتفاع 107 متر به

آن زیبایی خاصی داده است. مساحت صحن به صورت کلی بیش از 17هزار مترمربع است که بزرگترین مساحت موجود در مساجد جهان اسلام را از آن خود کرده،

این صحن از انواع سنگ مرمر، کاشیهای زیبا و رنگی فرش شده است.
تعداد ستونهای داخل سالن اصلی نمازخانه 24 ستون است که سقف، قبه ها و
گلدسته های سنگین را حمل می کند. اما تعداد ستونهای خارجی در صحن به هزارو 48 ستون می رسد که با سنگهای قیمتی و با نقش و نگارهایی از گل، شکوفه و گیاهان زیبا تزئین شده است و بخشهایی از آن از طلا پوشیده شده است. دربخش خارجی مسجد حوض های آبی تعبیه شده است که تصویر مسجددر آن منعکس می شود و سنگهای اطراف آن از سنگ مرمر سفید و سبز است که با بهره گیری از هنر هندی ها به صورت نخلهایی از آلومینیوم و طلا تزئین شده است.


ادامه مطلب
[ جمعه ٢٩ مهر ۱۳٩٠ ] [ ٧:٤٧ ‎ق.ظ ] [ عادل قنبرزهی ]

بلوچستان با دیگر هنرمندی بزرگ را از دست داد / استاد “غلام رسول دینارزهی” دار فانی را وداع گفت

استاد بزرگ موسیقی و آواز بلوچستان صبح امروز در بیمارستان چابهار دار فانی را وداع گفت .

استاد دینارزهی از پیشکسوتان موسیقی محلی سیستان و بلوچستان بود که در ایران و پاکستان و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس شناخته شده بود.

وی از استادان آواز موسیقی بلوچی بود و آهنگ ساز بسیاری از کارهای موسیقی خود را نیز انجام می داد.

دینارزهی همچنین در دو دهه اول انقلاب به مدت ۱۱ سال در رادیو بلوچی زاهدان به کار آهنگ سازی و خوانندگی موسیقی بلوچی مشغول بود و آهنگ های حماسی او در وصف ایران و ترغیب جوانان به اعزام به جبه های جنگ تحمیلی عراق علیه ایران تاثیر گذار بود.

از آهنگ های معروف او در آن زمان می توان به آهنگ ” کشور ایران و مئی کشور ایران “ اشاره کرد.

استاد دینارزهی در موسیقی دارای سبک مخصوص به خود بود کمتر در مجالس عروسی و نظایر آن به اجرای برنامه می پرداخت و با وجود داشتن مشکلات مالی هیچگاه هنر خود را ارزان نفروخت و همیشه عزت نفس خود را حفظ می کرد.به همین لحاظ دارای محبوبیت و محجوبیت خاصی در بین هنر دوستان استان برخوردار بود.

در مصاحبه ای که چند سال پیش با او داشتم از کم توجهی به ادبیات و موسیقی بلوچی از سوی مسئولان گله مند بود و از دست اندرکاران صدا و سیمای استان نیز به خاطر ساتفاده از هنر او در جوانی و رها کرد نش در سن کهولت نیز گلایه داشت.

استاد دینارزهی دستی در شعر نیز داشت و علاوه بر تعلیم آهنگ سازی به علاقمندان موسیقی در بندر چابهار با انجمن ادبی چابهار به نام ” چابهار ئ لبزانکی گل ” همکاری داشت و برخی اشعار آهنگهایش را خود می سرود.

وی در اواخر عمر از ضعف و بیماری و کاهش دید رنج می برد و بر اثر بیماری صبح امروز در بیمارستان چابهار درگذشت.

یادآوری می کنم استاد دینارزهی از معدود بازماندگان نسل طلایی موسیقی بلوچی بود که یافتن جایگزین برای استادی چود او و مرحوم کمالان حوت بسیار مشکل است.

از دست رفتن پی در پی استادان موسیقی و هنرمندان پیشکسوت استان زنگ خطری است برای همه ما تا قبل از مرگ این عزیزان هم قدرشان را بدانیم و از هنرشان استفاده بهینه کنیم و هم در برگزاری مراسم پاسداشتشان تعجیل کنیم و بدانیم که جامعه ای می تواند سربلند کند که قدر مردم صاحب هنرش را بداند..

در گذشت این استاد فقید را به جامعه هنری استان سیستان و بلوچستان و ملت ایران تسلیت می گویم.

به نقل از تفتان ایران

براسانی دیوانجاه درگذشت این هنرمند با ارزش بلوچ را که در راه توسعه و شناساندن فرهنگ بلوچ صمیمانه زحمت کشید، تسلیت می گوید

 
 
 
[ پنجشنبه ٢۸ مهر ۱۳٩٠ ] [ ٧:۱٤ ‎ب.ظ ] [ عادل قنبرزهی ]

بدترین و چندش آورترین شیوه قاچاق انسان


شیر یارانه ای با طعم افغانی !
بدوکه تموم شد.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

 آخرین شیوه عجیب و چندش آور قاچاق افاغنه با تانکر شیر یارانه ای در استان سیستان و بلوچستان واکنش های گسترده ای را به همراه داشته است. بنا به این گزارش، راننده تانکر حمل و نقل شیر یارانه ای که در مسیر زابل-زاهدان مشغول به کار بوده است، با دریافت وجوهی از افغانی ها، آنها را بعد از عریان شدن در دسته های ۷-۸ تایی در تانکر پر از شیر قرار می داد! با تعبیه و به صدا درآوردن بوق مخصوصی توسط این راننده متخلف، افغانی ها در هنگام نزدیک شدن به پاسگاه های پلیس کاملا در تانکر شیر فرو می رفتند و بدین وسیله مامور مربوطه حتی با بازرسی و رویت تانکر شیر، متوجه حضور مهمانان ناخوانده در شیر مصرفی مردم زاهدان نمی شد و بعد از رسیدن تانکر به شهر زاهدان و قبل از تخلیه شیر، افغانی ها از تانکر بیرون می آمدند و با پوشیدن لباس خود آماده رفتن به مقصد بعدی می شدند! این شیوه قاچاق عجیب اینطور لو رفت که یکی از سربازان پاسگاه جاده زابل-زاهدان به انبوه لباسهای موجود در اتاقک راننده مشکوک می شود و با طول کشیدن سئوال و جواب از راننده و تمام شدن نفس افغانی های محبوس در تانکر شیر و ضرباتی که به درب تانکر می نواختند، ماجرا لو می رود و افاغنه به همراه راننده متخلف و شرکت خصوصی متصدی پخش شیر یارانه ای تحویل مقامات پلیس می  شوند. با پخش این خبر در شهر زاهدان، مردم ضمن خودداری از خرید شیر یارانه ای خواستار برخورد شدید با عوامل این قاچاق چندش آور شدند که پرونده فوق همچنان در حال تکمیل و ارائه به نهادهای قضایی است. گفتنی است کرایه حمل و نقل افاغنه از مرز تا شهرهایی چون کرمان، شیراز و تهران به رقم های باور نکردنی از ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان می رسد که کاسبی پر سودی را برای برخی از افراد در منطقه ایجاد کرده است.

[ سه‌شنبه ٢٦ مهر ۱۳٩٠ ] [ ٦:۱٧ ‎ب.ظ ] [ عادل قنبرزهی ]

کتاب دست ‌نویس وینیچ (Voynich manuscript)

کتاب وینیچ کتابی دست‌نویس متعلق به قرون وسطی است که مشخص نیست با چه خط و زبانی نوشته شده است. بیش از صد سال است که بسیاری از افراد در سرتاسر دنیا برای شکستن کد این دست نوشته تلاش کردند ولی هیچکدام موفق به فهمیدن آن نشدند! تصاویری که در ورق‌های باقیمانده از این کتاب دیده می‌شود نشان می‌دهد که کتاب در زمینه داروسازی و درمان بیماری‌ها، ستاره شناسی و علوم رمز آمیز و پنهانی می‌باشد.
- مثلث برمودا (Bermuda Triangle)

مثلث برمودا، منطقه‌ای در آب‌های اقیانوس اطلس شمالی واقع شده است که تاکنون شمار زیادی از هواپیماها و قایق‌ها در آن ناپدید شده‌اند. در طی سال‌های بسیار دلایل مختلفی برای این ناپدید شدن‌های اسرارآمیز ارائه شده که از جمله آنها بدی آب و هوا، حمله فضایی‌ها، جابجا شدن زمان و برخی قوانین فیزیک بوده‌اند. هر چند که در بسیاری از گزارشات این اتفاقات پر از اغراق بوده ولی حقیقت این است افراد و اشیای بسیاری در این منطقه مثلث شکل ناپدید شده‌اند و هیچ دلیل محکمی در دست نمی‌باشد، اما نزدیک به ۱۵ سال است که دیگر برمودا خبرساز نشده است.

- کفن تورین (Shroud of Turin)


ادامه مطلب
[ جمعه ٢٢ مهر ۱۳٩٠ ] [ ٥:٤٧ ‎ب.ظ ] [ عادل قنبرزهی ]

ز شیر شتر خوردن و سوسمار

عرب را به جایی رسیده است کار….. 

:-)

این نوعی سوسمار خوردنی است که عربها به این میگن ضب


ادامه مطلب
[ جمعه ۱٥ مهر ۱۳٩٠ ] [ ۸:٢٤ ‎ق.ظ ] [ عادل قنبرزهی ]
برای لذت بردن از یک شعر و موسیقی سنتی بلوچی از لینک زیر استفاده کنید.Loading...تصویر

لینک دانلود


_________________
ای خدای بزرگ یاری ام ده وقتی می خواهم  درباره ی راه رفتن کسی قضاوت کنم کمی با کفش های او راه بروم!!
دکتر  شریعتی

[ جمعه ۸ مهر ۱۳٩٠ ] [ ٩:٢٤ ‎ق.ظ ] [ عادل قنبرزهی ]

جادها یونیگاس در بولیوی آمریکای جنوبی عنوان خطرناک ترین جاده های دنیا را به خود اختصاص داده است.

این جاده در دهه ۱۹۳۰ توسط زندانیان درست شده است و دوشهر لاپاز و کوریکو را به هم متصل می کند.

تنها مسیری است که از میان جنگل آمازون می گذرد و رشته کوههای بلند آندز را همچون اژدهایی می شکافد!

و دوشهر مذکور را به هم متصل میکند بعضی از نقاط ارتفاع جاده به ۳۶۰۰ متر از سطح دریا می رسد

و دره ای با عمق ۲۸۰۰ متر در فاصله چند سانتی متری جاده است!

اما تصاویر:

***

 


ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ٥ مهر ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:۱٩ ‎ب.ظ ] [ عادل قنبرزهی ]

گلبانگ بلوچستان در سوئد

رستم میرلاشاری، زاده بلوچستان ایران، ۱۸ سال است که در سوئد به سر می‌برد و ۱۵ سال است که یک گروه موسیقی از هنرمندان بلوچستان ایران، آفریقا و اروپا با نام «گلبانگ» برپا کرده است.

این هنرمند تحصیلات خود را در رشته موسیقی ملل در دانشگاه استکهلم، پایتخت سوئد، به پایان رسانده و در حال حاضر در همین دانشگاه مشغول کار است.

رستم میرلاشاری در گفت‌و‌گو با رادیو فردا با اشاره به این موضوع که از آمیزش و هم‌نشینی فرهنگ‌ها است که فرهنگ جهانی بارور می‌شود، از هدف‌ها و تلاش پیگیر خود در تلفیق موسیقی بلوچستان ایران با موسیقی بومی و محلی دیگر ملیت‌ها، می‌گوید: «‌هدف من از تلاش در ارتباط با موسیقی این است که بتوانم موسیقی بلوچستان ایران که با آن بزرگ شده‌ام را با موسیقی سایر ملل بیامیزم. روبه‌رو شدن فرهنگ و موسیقی ملل مختلف این امکان را می‌دهد که هم برای رشد خود از آنها کمک بگیریم و هم برای شناساندن موسیقی و فرهنگی که با آن بزرگ شده‌ایم و احساس می‌کنیم این موسیقی و فرهنگ چیزی دارد که می‌تواند مورد علاقه و توجه دیگران قرار گیرد. »


ادامه مطلب
[ جمعه ۱ مهر ۱۳٩٠ ] [ ٤:٢٧ ‎ب.ظ ] [ عادل قنبرزهی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

امکانات وب
قرآن آنلاین

,,

اسما خداوند متعال